Kalıcı Olarak Instagram Hesap Silme

Instagram, kullanıcılarına fotoğraf ve video paylaşma imkanı sunan bir sosyal uygulamadır. Dünya genelinde 500 milyona yakın kullanıcısı vardır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popülerdir. Peki Instagram üyelerinin hepsi halinden memnun mu? Elbette hayır! Binlerce kullanıcı gizlilik, güvenlik ve vakit kaybı gibi nedenlerden ötürü hesabını silmek istiyor. Bazı kullanıcılar hesabını silse de bazıları bu işlemi nasıl yapacağını bilmiyor. Bu başlıkta Instagram hesabını kalıcı olarak silmek isteyen ziyaretçilerimize yardımcı olacağız.

Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

Kalıcı olarak Instagram hesap silme işlemi çok basittir. Bu işlemi yapabilmeniz için hesabınıza giriş yapabiliyor olanız gerekmektedir. Eğer şifrenizi unuttuysanız ve hesabınıza giriş yapamıyorsanız, “INSTAGRAM ŞİFREMİ UNUTTUM” başlıklı yazımızı okuyarak hesabınıza yeni şifre atayabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizi biliyorsanız işlemi anlatmaya başlayabiliriz. Bu işlemi hem masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdan hem de telefonunuzdan gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi iki cihaz için de ayrı ayrı anlatacağız.

Bilgisayardan Kalıcı Olarak Instagram Hesap Silme

İlk olarak İnternet bağlantısı olan bilgisayarınızı açın. Bilgisayar açıldıktan sonra İnternet tarayıcısını başlatın. Tarayıcının adres çubuğuna www.instagram.com yazın ve ENTER tuşuna basın. Eğer Instagram’a Facebook hesabınızla kayıt olduysanız, üst kısımdaki “Facebook ile Giriş Yap” düğmesine tıklayın. Instagram’a e-posta adresinizle kayıt olduysanız sayfanın alt kısmındaki “Hesabın var mı? Giriş yap.” bağlantısına tıklayın ve hesabınıza giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki hesap silme bağlantısına tıklayın.

Kalıcı Instagram Hesap Silme Linki

Instagram hesap silme linkine tıkladıktan sonra karşınıza “Hesabını Sil” başlıklı bir sayfa açılacak. Bu sayfadaki “Hesabını neden siliyorsun?” sorusunu cevaplamamız gerekiyor. Bu sorunun karşısındaki açılır menüye tıklayın ve “Başka bir şey” seçeneğini seçin. Bu seçimi yaptıktan sonra doğrulama için Instagram şifrenizi alttaki kutucuğa girmeniz gerekiyor. Kalıcı olarak Instagram hesap silme işlemini tamamlamak için şifrenizi girin ve sayfanın altındaki “Hesabımı kalıcı olarak sil.” düğmesine tıklayın. Böylelikle işlemi tamamlamış olursunuz. Eğer hesabınızı kalıcı olarak silmek istemiyorsanız ve bir süre ara vermek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Instagram hesabınızı geçici olarak silebilirsiniz.

Geçici Olarak Instagram Hesap Silme

Telefondan Kalıcı Olarak Instagram Hesap Silme

Instagram hesabını telefondan veya tabletten silmek biraz zordur. İmkanınız varsa işlemi bilgisayar üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer işlemi telefondan yapmak zorundaysanız anlatmaya başlayabiliriz. İlk olarak akıllı telefonunuzda yüklü olan İnternet tarayıcısını çalıştırın. Ardından adres çubuğuna www.instagram.com yazın ve siteyi açın. Site açıldıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açın. Instagram’a Facebook aracılığı ile kayıt olduysanız, hesabınıza Facebook ile giriş yapabilirsiniz. Bazen telefonun tarayıcısından hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda otomatik olarak uygulama açılmaktadır. Uygulamayı kapatın ve işleme İnternet tarayıcısı üzerinden devam edin. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra yukarıdaki Instagram hesap silme linkine tıklayın. Bu tıklama sizi doğrudan hesap silme sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfada hesap silme nedeninizi belirtin ve hesabınızın şifresini açılan kutucuğa girin. Ardından hesap silme düğmesine tıklayın ve işlemi tamamlayın. Böylelikle telefonunuz üzerinden hesabınızı kalıcı olarak silmiş olursunuz.

NOT: Hesabınızı telefonunuzdan silerken tarayıcınızın “Masaüstü Sitesi İste” özelliğini çalıştırmanız gerekebilir. Bu özellik Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarında bulunmaktadır.

Hesabımı kalıcı olarak sildiğim zaman ne olur?

Hesabınızı sildiğiniz anda profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız, beğenileriniz ve takipçileriniz silinir. Hesabınız başkaları tarafından görüntülenemez. Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiğiniz zaman aşağıdaki bilgilerin tamamı silinir. Bu bilgiler:

  1. Fotoğraflar ve Videolar
  2. Yorumlar
  3. Beğenmeler
  4. Gelen Beğeniler
  5. Arkadaşlar
  6. Mesaj Kutusu
  7. Profiliniz ve profilinize ait tüm veriler.

Bu işlemin ardından Instagram üzerinden sizi kimse göremez. Profiliniz ziyaret edilemez ve kimse sizinle iletişime geçemez.

Kalıcı olarak hesap silme işlemi nasıl iptal edilir?

Instagram Hesap Silme İptali

Kalıcı olarak Instagram hesap silme işlemi nasıl iptal edilir?

Instagram ihlallerin önüne geçmek için ve fikir değiştirme ihtimalinize karşı hesap sahibine 20 günlük bir süre tanır. Bu 20 günlük süre zarfında hesabınıza giriş yaparak işlemi iptal edebilirsiniz. Bu süre içerisinde hesabınıza giriş yapmazsanız hesap silme işlemi tamamlanır. Unutmayın kalıcı olarak silinen hesapların kurtarılması imkansızdır.

NOT: Hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini mutlaka güvenli bir yere kaydedin. Fikir değiştirdiğinizde silme işlemini iptal edebilmeniz için hesabınıza giriş yapabilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle giriş bilgilerinin hesap silinene kadar saklanmasında fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.