Instagram Hesap Dondurma

Instagram, sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşmanızı sağlayan bir akıllı telefon uygulamasıdır. Dünya genelinde oldukça fazla kişi tarafından kullanılan bu sosyal mecranın ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar arasında gizlilik, güvenlik veya belirli bir süre ara verme adına hesabını dondurmak isteyen bir çok kullanıcı var. Bu kullanıcıların bir çoğu hesabını nasıl donduracağını bilmiyor. İşte bu noktada devreye biz gidiyoruz.

Hesap dondurma işlemi oldukça basittir. Hesabınızı hem bilgisayarınızı hem de cep telefonunuzu kullanarak dondurabilirsiniz. İşlemi hangi cihazdan yapacaksanız ona göre aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayın.

TELEFONDAN INSTAGRAM HESAP DONDURMA

BİLGİSAYARDAN INSTAGRAM HESAP DONDURMA

Yukarıdaki bağlantılar sizi işlemin nasıl yapılacağını anlatan sayfaya yönlendirecektir. Lütfen dikkat, hesap dondurma işlemi için yukarıdaki bağlantıları kullanmayı unutmayın.

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Bu işlemi az çok İnternet’te gezinebilen tüm kullanıcılar gerçekleştirebilir ama yukarıda paylaştığımız bağlantıları kullanırsanız işini daha da kolaylaşacaktır.

Başlayalım… İşlem için dondurmak istediğiniz hesabın kullanıcı adını ve şifresini bilmeniz gerekiyor. Hesabınızın giriş bilgilerini bilmiyorsanız, Instagram’ın şifre yenileme sayfasını kullanarak unuttuğunuz şifrenizi yenileyebilirsiniz. Instagram şifre hatırlatma sayfasına gitmek için buraya tıklayın. Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız ilk olarak aşağıdaki hesap dondurma bağlantısına tıklayın.

Instagram Hesap Dondurma Linki: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

Bağlantıya tıkladığınızda, “Hesabını Geçici Olarak Kapat” başlıklı bir sayfa açılacak. İlk olarak bu sayfadaki “Hesabını neden kapatıyorsun?” alanından “Ara vermek istiyorum.” seçeneğini seçin. Ardından “Devam etmek için lütfen şifreni tekrar gir.” alanına hesabınızın şifresini girin. Şifreyi girdikten sonra sayfanın altında bulunan “Hesabı geçici olarak kapat.” düğmesine tıklayın. Böylelikle hesabınız geçici olarak kapatılır, yani dondurulur. Dondurduğunuz hesabı tekrar açmak isterseniz, DONDURULAN INSTAGRAM HESABI NASIL AÇILIR? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hesap Dondurma Nedenleri

Instagram Hesap Dondurma

Instagram hesap dondurma işlemine ait bir ekran görüntüsü.

2017 verilerine göre popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram dünya genelinde günlük 400 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip. Türkiye’de de durum aynı. Ülkemizde milyonlarca aktif Instagram kullanıcısı var. Bu kadar çok kullanıcının bir araya geldiği bir dijital ortamda problemli insanlar elbette olacaktır. Problemli insanların yarattığı sorunlardan ötürü bir çok kullanıcı hesabını kapatırken bir çoğu da hesabını donduruyor. Bazı hesap dondurma nedenleri şunlardır:

  1. Gizlilik endişeleri
  2. Güvenlik endişeleri
  3. Rahatsız edici içerikler
  4. Özel yaşama, işlere veya derslere yoğunlaşamama

Yukarıdaki nedenlerden ve diğer nedenlerden ötürü bir çok kullanıcı hesabını dondurmaktadır.

Instagram Hesabınızı Korumanız İçin Bilmeniz Gerekenler

Instagram

Instagram’a ait bir ekran görüntüsü.

Günlük yaşantımızda, iş veya okul hayatımızda bir çok kötü niyetli kişiyle karşılaşıyoruz. Aynı durum Instagram için de geçerli. Peki Instagram’da bulunan kötü niyetli kişilerden hesabımızı yani kendimizi ve sevdiklerimizi nasıl koruruz? Bu sorunun cevabı çok basit. Aşağıdaki adımları uygulayarak hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz.

  • Hesabınızın şifresi tahmin edilemeyecek harf, sembol sayılardan oluşsun.
  • Profilinizi sadece onayladığınız kişiler görüntüleyebilsin, gizli hesap özelliğini açın.
  • Tanımadığınız kişilerden gelen takip isteklerini yok sayın.
  • İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirin.

Yukarıdaki dört adımı uyguladıktan sonra hesabınızda bulunan fotoğraf ve videoların kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması zorlaşacaktır. Yine de her türlü ihtimale karşı hesabınızın şifresini kimseyle paylaşmayın ve hesabınızda sizi zor duruma düşürecek paylaşımlar yapmaktan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.