Geçici Olarak Instagram Hesap Silme

Instagram, fotoğraf ve video paylaşmanızı sağlayan bir sosyal paylaşım sitesidir ve dünya genelinde yarım milyarın üzerinde kullanıcıya sahipir. Ülkemizde milyonlarca kişi Instagram üyesidir. Çoğu kullanıcı Instagram’dan memnun olsa da bazıları çeşitli nedenlerle hesabını silmek istiyor. Bu kullanıcılar için yazımızda geçici olarak Instagram hesap silme işlemini anlatacağız.

Instagram hesabı geçici olarak nasıl silinir?

Geçici olarak Instagram hesap silme işlemi çok basittir. Bu işleme başlayabilmeniz için hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini bilmelisiniz. Eğer hesabınızın şifresini bilmiyorsanız, INSTAGRAM ŞİFREMİ UNUTTUM başlıklı yazımızı okuyarak hesabınız için yeni şifre oluşturabilirsiniz. Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız işlemi anlatmaya başlayabiliriz. Bu işlem hem telefon veya tablet hem de masaüstü veya dizüstü bilgisayar üzerinden yapılabilir. İşlemi her cihaz için ayrı ayrı anlatacağız.

Bilgisayardan Geçici Olarak Instagram Hesabı Silme

Instagram hesap silme işlemini bilgisayar kullanarak yapmak işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. İlk olarak İnternet bağlantısı olan bilgisayarınızda yüklü olan tarayıcınızı çalıştırın. Ardından tarayıcının adres çubuğuna instagram.com yazın ve siteye giriş yapın. Instagram hesabını Facebook hesabını kullanarak açanlar sayfanın üst kısmında bulunan “Facebook ile giriş yap.” bağlantısını kullanarak hesabına giriş yapabilirler. Facebook ile kayıt olmayanlar sayfanın altında bulunan “Giriş yap!” bağlantısını tıklasın. Açılan sayfaya kullanıcı adı ve şifrenizi yazın ve Instagram hesabınıza giriş yapın. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki geçici olarak Instagram hesap silme linkine tıklayın. 

Geçici Instagram Hesap Silme Linki

Geçici hesap silme bağlantısına tıkladıktan sonra “Hesabını Geçici Olarak Kapat” başlıklı bir sayfa açılacak. İlk olarak bu sayfadaki uyarıları okuyun ve “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusunu cevaplayın. İstediğiniz cevabı seçebilirsiniz ama biz, “Ara vermek istiyorum.” seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyoruz. Hesap silme nedeninizi belirttikten sonra açılan kutucuğa Instagram profilinizin şifresini girin. Şifrenizi girdikten sonra sayfanın altındaki “Hesabı Geçici Olarak Kapat” isimli düğmeye tıklayın. Böylelikle Instagram hesabınızı geçici olarak silmiş olursunuz. Eğer hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalıcı Olarak Instagram Hesap Silme

Telefondan Geçici Olarak Instagram Hesap Silme

Instagram hesabınızı telefonunuzu kullanarak da silebilirsiniz. Yalnız bu işlemi telefon veya tabletten yapmak biraz zordur. Bu nedenle imkanınız varsa herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarı kullanarak hesabınızı silmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer işlemi telefonunuzdan yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 1. Telefonunuzun İnternet tarayıcısını açın.
 2. Tarayıcıda www.instagram.com adresine girin.
 3. Facebook veya kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.
 4. Yukarıdaki hesap silme bağlantısına tıklayın.
 5. Hesap silme nedeninizi belirtin.
 6. “Hesabımı geçici olarak kapat.” düğmesine tıklayın.

Böylelikle altı adımda Instagram hesabınızı geçici olarak silebilirsiniz. Geçici olarak sildiğiniz hesabı tekrar açmak için tek yapmanız gereken şey kullanıcı adı ve şifrenizle hesabınıza giriş yapmaktır. Hesabınıza ait verilerde eksiklikler olursa asla endişelenmeyin. Bir süre sonra hesabına ait tüm veriler tam olarak yüklenecektir.

NOT 1: Yukarıdaki işlemi yaparken telefonunuzun tarayıcısı sizi uygulamaya yönlendirebilir. Instagram uygulama üzerinden hesap silme işlemine izin vermediği için bu gibi durumlarda tarayıcıya tekrar dönmenizi tavsiye ediyoruz.

Not 2: Telefonunuzda yüklü olan İnternet tarayıcısını “Masaüstü Sitesi İste” özelliği ile çalıştırırsanız, işlemi bilgisayar üzerinde yapıyormuş gibi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Geçici ve kalıcı hesap silme arasındaki farklar nelerdir?

Geçici Olarak Instagram Hesap Silme

Geçici Olarak Instagram Hesap Silme

Her iki silme işleminde de fotoğraflarınız, videolarınız, beğenileriniz, beğendikleriniz, yorumlarınız, kaydettiğiniz gönderiler, arşiviniz ve mesajlarınız başkalarının göremeyeceği şekilde saklanır. Kalıcı olarak silinen hesaplarda saklanan veriler 20 gün boyunca Instagram sunucularında bekletilir. 20. günün sonunda verileriniz kalıcı olarak silinir. Kalıcı olarak silinen verilerin geri getirilmesi mümkün değildir. Geçici olarak silinen hesaplarda ise veri kaybı olmaz. Kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açtığınız anda hesabınızı kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Geçici olarak Instagram hesap silme işlemi bu kadar! Konuyla ilgili yukarıda anlatılanlar dışında herhangi bir problemle karşılaşırsanız aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yorumlara bıraktığınız sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

Geçici Olarak Instagram Hesap Silme” üzerine 2 düşünce

 1. Hayat

  Zamanım kısıtlı olduğu için, şimdilik geçici bir süreliğine Instagram hesabımı silmek istiyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.